Poznáváme tradice v Libereckém kraji

autor: | 19. 3. 2018 | Aktuality


Tradice Lomnických sucharů
Výlet šestého ročníku do Lomnice nad Popelkou se opravdu vydařil. Po hodinové cestě autobusem jsme vystoupili na krásném lomnickém náměstí a zamířili do místního muzea. V muzeu nás čekala hlavně expozice k tradiční výrobě světoznámé sladkosti Lomnické suchary. Dozvěděli jsme se, že suchary se vyvážely do celého světa a postupně se výroba rozšiřovala o další výrobky – množství druhů sušenek a piškotů. Prohlédli jsme si staré obaly i výrobní pomůcky. Bohužel tradiční lomnickou výrobu sušenek a piškotů převzala firma Opavia a výrobu v Lomnici úplně zrušila.
Kromě této expozice jsme si samozřejmě prohlédli i ostatní expozice muzea včetně druhé největší sbírky trofejí v ČR.
Po prohlídce muzea jsme pokračovali do soukromé výrobny Lomnických sucharů. Prohlédli jsme si výrobnu, seznámili se s výrobním postupem a hlavně ochutnali suchary čerstvě vytažené z trouby. Po ochutnávce si žáci zakoupili suchary i domů. Sladký výlet se nám velmi vydařil.