Národní kulturní památka

autor: | 9. 6. 2019 | 1. stupeň, 2. stupeň, Aktuality

Věděli jste, že zvíře může být kulturní památkou? Většina našich žáků také ne, ale první červnovou sobotu se o tom přesvědčili při návštěvě Národního hřebčína Kladruby nad Labem.

Naše prohlídka krásně zrenovovaného areálu začala přímo ve stájích, kde se děti mohly s koňmi i pomazlit. Pokračovali jsme do postrojovny a do muzea. Další naše zastávka byla v kočárovně, kde jsme si prohlédli kočáry od těch běžně používaných po nádherně vyřezávaný zlatý kousek. Většina historických kočárů si zahrála v nejrůznějších filmech a seriálech.

Přiblížil se čas oběda, proto jsme naši prohlídku přerušili a usedli k „obědu v trávě.“ Během polední pauzy si děti nakoupily suvenýry, prohlédly si celý komplex hřebčína z výšky – z rozhledny vybudované z bývalé vodárenské věže a šly se podívat ohradám s hříbaty. Po přestávce prohlídka pokračovala v zámku a v lesovně, kde se všichni vystřídali na virtuální projížďce kočárem.

V Kladrubech jsme strávili téměř celý den a dověděli se nejen o historii areálu, ale hlavně o historii chovu světoznámých koní. Výlet se opravdu vydařil, včetně nádherného počasí.