Na Vísecké rychtě

autor: | 27. 5. 2019 | 1. stupeň, 2. stupeň, Aktuality

Na Vísecké rychtě

Dne 14. května 2019 odjeli žáci pátých a šestých tříd autobusem do Kravař na exkurzi.

Jeli jsme do malé obce Kravaře na Českolipsku. Zde jsme navštívili historické obydlí rychty, součást českolipského muzea. Seznámili jsme se s tím, jak se žilo v dávných dobách. V několika místnostech jsme měli možnost vidět, jak se žilo na rychtě, jaké měli vybavení a jak těžký život to byl. V komoře byly vystavěny malované skříně a truhly, které byly určeny jako věno pro mladou nevěstu. Viděli jsme také černou kuchyni. Seznámili jsme se s tím, jak lidé prali nebo žehlili prádlo a prohlédli jsme si různé druhy žehliček, tkalcovský stav, kolovrátky a také různé zemědělské nářadí.

Na dvoře tohoto stavení s doškovou střechou jsme poznávali různé byliny, z jedné (měsíček lékařský) jsme si vyrobili bylinkové máslo. Zjistili jsme také, jak těžká byla práce, když si chalupník se svou ženou chtěli upéci chléb a museli si zrno ručně mezi kameny namlít. To jsme si všichni také vyzkoušeli. Poznávali jsme i různé druhy obilí. Další, co jsme si vyzkoušeli, bylo praní prádla na valše. Pěkně nás při tom zábly ruce, protože voda byla hodně studená. Velkým zážitkem bylo, když jsme se procházeli v pravých dřevákách po dvoře.

Napsali žáci 5. A

Tato exkurze byla spolufinancována z dotačního programu Libereckého kraje „Poznáváme kulturu“.