Mateřská škola Komenského

Mateřská škola Komenského je součástí základní školy od roku 1995 a nachází se v klidné části našeho města. Je umístěna v přízemí dvoupatrové budovy I. stupně ZŠ v Komenského ulici a jde o typickou školní budovu vystavěnou v první polovině 19. století. Jak základní škola, tak i mateřská škola má svůj samostatný vchod. V MŠ jsou dvě třídy, každá  pro 24 dětí  (od 2-7 let). Třídy mají k dispozici svoji šatnu, hernu i vlastní sociální zařízení k pohotovostnímu použití. Pro hromadné přesuny obou tříd na stravování do jídelny, před přípravou na pobyt venku či k čištění zubů po obědě slouží společná velká umývárna. Společná je i jídelna (přípravná kuchyň), kde se třídy střídají ve stolování. Jídlo se sem dováží z centrální kuchyně ZŠ a paní kuchařka zde mimo výdeje oběda chystá ranní a odpolední svačiny. Děti proto nemusí před každým jídlem u stolečků ve své třídě ukončovat hru a mohou si tam nechat svou rozdělanou práci, ke které se později vrátí.

Třídy mateřské školy jsou menší, více členěné, ale svými koutky umožňují všestranné hry a činnosti v menších skupinkách. Prostory slouží jak pro volnou hru, tak pro nerušenou individuální práci. Třída mladších dětí má i svoji samostatnou ložnici oproti ložnici starších dětí, která slouží zároveň jako herna a prostor pro tělovýchovné činnosti. Jsou zde umístěna stohovatelná lehátka, která provozní pracovnice denně připravuje a sklízí tak, aby nebyl narušen chod výchovné práce.

Prostory školky jsou vybaveny novým i starším typem nábytku, který však odpovídá hygienickým a bezpečnostním požadavkům a je postupně nahrazován moderními prvky. Vybavení mateřské školy hračkami, didaktickými, výtvarnými a tělovýchovnými pomůckami odpovídá počtu a věku dětí, je postupně obměňováno a doplňováno tak, aby rozvíjelo herní, rozumové a fyzické schopnosti i estetické cítění dětí. Oddělení předškoláků využívá interaktivní tabuli, tablet pro práci v oblasti logopedické prevence a obě třídy jsou vybaveny televizí, CD přehrávačem a PC s tiskárnou, pro práci dětí i učitelek.

Vestibul, šatny i chodby MŠ slouží spolu s webovými stránkami školy k předávání důležitých informací pro rodiče, pro výstavy prací a výrobků dětí, a jsou zde i prodejní výstavy dětských knih, které si rodiče mohou objednat pro své děti.

Nejen k pohybovému, ale i k celkovému rozvoji dítěte, jeho učení, poznávání  i experimentování slouží prostorná školní zahrada, která nabízí velké možnosti pobytu dětí v jakémkoli ročním období. Celý zatravněný pozemek je oplocen a je vybaven nejen dřevěnou sestavou herních prvků Tomovy parky – průlezky, skluzavka, houpačky, kreslící tabule, ale i zastíněným pískovištěm, stolky, lavičkami a zahradními domky, z nichž některé slouží jako sklad hraček a pomůcek. Přístupovou cestu do MŠ tvoří asfaltový chodník, který je převážně v letním počasí využíván k jízdě na odrážedlech a koloběžkách. Pozemek slouží také pro účely pořádání sportovních a kulturních akcí, je místem k odpočinku, ale i prostorem pro dětské hry a zároveň je i učebnou pod širým nebem, kde děti vnímají přírodu všemi smysly současně. V případě nepříznivého počasí je možné k pohybovým aktivitám využít i tělocvičnu ZŠ, která se nachází ve stejné budově jako MŠ. V okolí mateřské školy jsou i louky, pole a les – ideální místa pro přímé pozorování, vzdělávací i relaxační vycházky.